Seminár pre ženy

                                                                                    SEMINÁR PRE ŽENY
                                                                      5. - 6. marec 2016, Vyšný Klátov

Sú ženy odvážne? Alebo lepšie, mali by byť ženy odvážne? Ak áno, prečo? Ako a v čom?

Nielen tieto otázky si častokrát kladie nejedna žena. Najmä vo chvíľach, keď v jej živote dostáva zelenú STRACH. Ako teda proti nemu bojovať?

O tom bol tohtoročný Seminár pre ženy, ktorý organizovala Koinonia Ján Krstiteľ v komunitnom centre vo Vyšnom Klátove. Toto víkendové stretnutie dňa 5. a 6. marca prilákalo takmer 80 žien, ktoré odvážne zanechali doma hrnce, žehličky a manželov, a strávili čas pre seba.

O odvahe by sa dalo rozprávať do rána. A keď nás k nej povzbudzujú aj príklady iných, napríklad biblických žien, zdá sa to byť celkom jednoduché. Keď však príde na lámanie chleba, začne sa v nás ozývať slovíčko ALE. „Ale čo ak… Ale keď ja neviem… Ale veď ja na to nemám… Ale ja mám strach. ” Strach - prefíkaný nepriateľ a dotieravý had nás v našom boji jedným ťahom paralyzuje. Pripomína nám len tie najhoršie scenáre a nenechá nás slobodne dýchať. Ak ho nezastavíme ako prvé, on zastaví nás. A je smutné prerušiť beh v polovici trate…

Odvaha sa nám niekedy zdá byť na kilometre vzdialená. Ona však len potichu stojí vedľa nás na trati nášho života a dúfa, že si ju všimneme. Odvaha s napätím vyčkáva, kedy my urobíme to najťažšie - prvý krok. Vtedy nás už len rýchlo chytí za ruku a ženie nás dopredu. S úsmevom predbehne strach a spolu s nami preráža víťaznú pásku v cieli.

Možno si hovoríte: „To je síce pekné, ale keď ja už ani nemám odvahu tú odvahu hľadať.” Milé ženy, hlavu hore! Pozrite sa na Ježiša. On je pre nás ten najväčší zdroj odvahy. Nie nadarmo hovorí po svojom zmŕtvychvstaní práve ženám: „To som ja, nebojte sa!” Boh Otec do nás vložil obrovskú kapacitu odvahy. Stačí sa len chytiť Ježiša. On za nás všetky strachy predbehne. A víťazstvo je naše!


Ako hodnotí Seminár pre ženy jeho koordinátorka, Noemi Kôpková?
„Tohtoročný seminár považujem za veľmi požehnaný, a to najmä z pohľadu záujmu účastníčok o danú tematiku odvahy. Sama som bola mocne zasiahnutá svedectvami žien, ako veľmi potrebujeme byť povzbudzované a motivované k odvahe. Je to výzva každého dňa v našich bežných životných situáciách. Som veľmi vďačná Bohu; tomu, ktorý ma ako prvý inšpiroval, otcovi Milanovi Bednarikovi za dôveru a celému realizačnému tímu KJK. Tiež ďakujem našim bratom, ktorí sa vynikajúco postarali o dobré jedlo a super obsluhu, a zabezpečili veľa iných vecí, aby sme sa všetky cítili dobre a užili si to!“

Pevne veríme, že každá účastníčka Seminára pre ženy odchádzala domov povzbudená. Prednášky, neformálny čas rozhovorov a spoznávania nových priateliek, modlitba či slávnostná večera - to všetko nám zabezpečilo príjemný dojem z tohto víkendu a nevyhnutné povzbudenie do ďalších dní. Vy, ktoré ste boli, príďte zas. Vy, ktoré ste neboli, naberte odvahu a príďte nabudúce. Lebo byť odvážnou ženou sa zaručene oplatí!

 
Miluška Humeňanská
10. 03. 2016, Vyšný Klátov