Kutless - To Know That You're Alive

20. január 2009

Pamätám sa, že v októbri som vám sľúbil, že sa prizrieme bližšie na piaty štúdiový album od chlapcov z Kutless. Svoje slovo plním. Tak nech sa páči. Kutless - To Know That Your Alive.

Album bol dlho očakávaným titulom na kresťanskej hudobnej scéne a nakoniec vyšiel 24. júna minulého roku. Je žánrovo  rozdelený na dve polovice a obsahuje 13 piesní. Tá prvá je tvrdšia, plná pre nich tak typického hard rokového prejavu, a pravdu povediac čakal som trochu viac. Veď začiatok piesne "The Rescue" je nápadne podobný piesni  „Shut Me Out“ z albumu Hearts Of The Innocent.  A takisto aj ďalšie piesne vyznievajú tak ošúchane, až prežito. No napriek tomu som ostal milo prekvapený z druhej polovice. Tá nesie príjemný baladický zvuk a najmä songy "Dying To Become" a „You“. A práve pieseň  "Dying To Become" ma pri prvom počutí doslova uchvátila svojím gradujúcim refrénom. Až mi behali po tele zimomriavky. A nielen po hudobnej stránke je táto pieseň krásnou výpoveďou, ale aj jej text hovorí o tom, čo často krát prežíva každý jeden z nás. Hovorí o tom, ako sa mnohokrát snažíme žiť svoj život podľa svojich vlastných predstáv a škrtáme to, čo pre nás pripravil Boh.

S: Zadrž. Podvádzam,
a znova si myslím, že konám správne.
Pokúšam sa s tým skoncovať!
Ako ti môžem dovoliť, aby si ma viedol?
Keď som ako zlomený satelit,
blúdiaci sám v sebe.

R: Kreslíme čiary,
ktoré v zapätí škrtáme
Nemáme ani šajnu ako to skončí,
no napriek tomu s tým neprestávame.
Zomierame, aby sme sa stali niečím viac ako si ty.

S: Nikdy by som nebol povedal, že ťa budem mať raz v paži
a práve to je to, k čomu sa neustále vraciam.
Čo vlastne tým chcem dokázať?
Kedy s tým skončím a začnem ti veriť?
Viem, že len ty si jediný.
Ako dlho budem tápať bez pravdy?

Tento ako aj ostatné albumy im vyšli v známom hudobnom nakladateľstve  Tooth & Nail Records s ktorým spolupracujú od svojho začiatku v roku 2002. Tak toto boli Kutlessáci so svojou ostatnou doskou, ktorí vo februári podnikajú turné po štátoch so skupinami  Disciple, disciplerocks.com Esterlyn, esterlyn.com a Stellar Kart stellarkart.com. Nech sa vám príjemne počúva.

by Tino

www.myspace.com/kutless

www.kutless.com