Kazateľka Janka

1. december 2008

Rozhovor s kazateľkou Jankou

Medzinárodná evanjelizačná kerygmatická škola organizovala v dňoch od 25. – 28. novembra, v krásnom prostredí Premonštrátskeho kláštora v Teplej v blízkosti Karlových Varov kazateľský seminár pre tých, ktorí sa venujú kázaniu alebo by sa chceli tejto službe venovať. Cieľom seminára bolo pomôcť účastníkom osvojiť si rôzne techniky vyhľadávania, spracovania a prednesenia biblického posolstva skrze praktické cvičenia a skúšky. Seminár bol vedený o. Alvarom Grammaticom a o. Sandrom Bocchinom.
Zúčastnilo sa ho 90 účastníkov pochádzajúcich z rôznych častí sveta. Z našej oázy sa ho zúčastnilo 5 ľudí a medzi nimi aj 17-ročná Janka, ktorej sme položili pár otázok.

Páčilo sa ti miesto, kde sa konal seminár? Čo na to hovoríš?

Áno pačilo sa mi, že tam bol sneh a krásne prostredie. Taktiež sála v ktorej sa konal seminár bola úplne super  a super sa v nej študovalo. Vlastne všetko bolo super a veľmi dobre som sa tam cítila!

Čo ťa najviac zaujalo?

Najviac ma zaujal samozrejme o. Alvaro ktorý bol absolútne neprehliadnutelný….ale najmä to s akou radosťou a nadšením nám odovzdával informácie. Keď som teraz opäť nastúpila do normálnej školy, došlo mi, že s radosťou som chodila na prednášky na seminári a ako priateľsky sme si tam všetci spolu nažívali. No a teraz je to o každodennom prekonávaní sa.

Ako vyzeral bežný deň na seminári?

Ráno asi 6:00  mi zazvonil budík s nadšením som vstala a išla na kávu (samozrejme, že som si predtým umyla zuby a obliekla sa:)),ďalej nasledovala osobná modlitba a raňajky (tie stáli fakt za to), po raňajkách sme sa všetci pobrali na spoločnú modlitbu po ceste sme do seba pohádzali pár snehových gúľ . Po modlitbe sme si hopkali, vybrali pero, zápisniky, biblie a mohli sme začať. Po pútavej prednáške  nasledovala malá prestávočka no bolo dosť času na povolení doping. Opäť prednáška a nakoniec obed o 13:00. Obed bol tiež super no po ňom som sa tešila na oddych. Dobre ráno som si povedala o 15.30  a taktiež sme si dali niečo povzbudivé aby sme sa prebrali a sústredili na prednášku po ktorej nasledovala omša a potom večera a voľný program. (Sem som zaraďovala aj spánok kedže patrí medzi jednu z oblúbených chvíľ môjho života)

Ako sa ti pracovalo? Bolo ľahké nachádzať stále nové posolstvá?

Pracovalo sa mi veľmi dobre kedže nás o. Alvaro dobre motivoval a stále niečím zaujal. Nachádzanie nového posolstva ma veľmi bavilo no ľahké to určite nebolo, ale  to bolo na tom zaujímavé. Veľmi ma fascinovalo keď som už konečne po dlhej dobe na niečo prišla aj keď to na druhý pohľad bola brutálna haluz, bola som stále viac a viac nadšená.

Ktorá kazateľská technika je ti najbližšia? Prečo?

Tak určite dramatizácia  a preto lebo ma baví divadlo a je to oblasť o ktorú sa už viac rokov zaujímam a venujem sa jej. Ďalej ma baví vizualizácia pretože si taktiež rada kreslím a vďaka tejto technike som  stále ľahšie pochopila a predstavila si situáciu a to platí aj o dramatizácii.

Ako ťa obohatila táto skúsenosť? Kde chceš využiť veci, ktoré si sa tu naučila?

Obohatila ma o inšpiráciu ktorú mi dala a o to ako mám ďalej hlásať. Kedže rozbiehame činnosť s deťmi počas koinonii tak tuna, ale určite aj v osobnom živote ako lepšie pochopiť to čo čítam a je v mojom okolí  a medzi kamošmi. No, ale som otvorená pre nové veci takže uvidíme ako to nakoniec so mnou dopadne.