Biblia - neprekonateľná kniha

Písal sa rok 1994. Päť rokov po nežnej revolúcii. Ľudia zhodili svoje masky, boli otvorenejší a vyjadrovali, čo cítia vo svojom vnútri. Bola som v spoločnosti dvoch ľudí, ktorí v tom čase pracovali na pomerne vysokých spoločenských postoch. Debatovali o všeličom možnom. Hovorili aj o viere, resp. o neviere v Boha.

Jeden z nich veril, druhý Ho popieral. Dokonca o sebe vyhlásil, že je ateista. Medzi iným, zaznelo aj slovo Biblia. Vtedy ten tzv. ateista povedal vetu, ktorá ostala v mojom srdci doposiaľ. Znela: „Biblia je kniha kníh, ktorú nikto doteraz neprekonal." Následne som poznala, že túto vetu som mala počuť. Dovtedy som Bibliu vôbec nečítala. Čítať som ju začala o štyri roky neskôr.

Vetu som si oživila teraz cez víkend v dňoch 16.04.-18.04.2010. Zúčastnila som sa Seminára o kázaní, resp. Seminára o Božom Slove. Vetu vyjadrenú ústami ateistu som tu pochopila. Naozaj, Biblia – Božie Slovo je kniha, ktorú nemožno pochopiť rozumom. Je to Kniha, ktorú možno prijať a pochopiť srdcom. V rámci uvedeného seminára sme počúvali prednášky a zdieľali sme sa. Spoločne prečítané texty, oslovili každého ináč. Neboli dvaja, ktorí by text interpretovali rovnako. Mala som pocit, že rovnaký text každého zasiahol na inom mieste. Možno aj na mieste zraneného vnútra. V praxi som poznala, že Božie slovo je ostrejšie ako dvojsečný meč, ktorý preniká od kĺbov až do špiku kostí, že je svetlom pre moje nohy a pochodňou na mojich chodníkoch. Chcem poďakovať „ateistovi“, ktorý pred 16-timi rokmi v mojej prítomnosti túto vetu vyriekol. Mal veľkú pravdu. Nikto Bibliu doteraz neprekonal. Som si úplne istá, že ani neprekoná. Slovo živého Boha, ktoré je tu zaznačené, človek nedokáže prekonať. Čo dodať? Dostala som. Dávam. Od roku 1998 denne čítam Bibliu. Som šťastná. Nachádzam v nej riešenie na každý problém svojho života. Božie slovo ma sýti, uzdravuje. Kto chce byť šťastný? Sýty? Uzdravený? Kto chce vedieť, ako riešiť svoje životné problémy? Z hĺbky srdca úprimne doporučujem. Čítať Bibliu. Nikto neoľutuje. Čas strávený jej čítaním nie je strateným časom. Čím viac budeš čítať, tým viac získaš. Veľa šťastia.

Helena