Dávanie

29. január 2008

Viete, že dnes je svet bombardovaný rôznymi informáciami, správami, smskami a neviem čím všetkým, ale chcem povedať hneď na úvod jednu vec: Božie slovo je realita, skutočnosť, ktorá dokáže nielen meniť ľudí, národy, ale Božie slovo stvorilo, stvárnilo svety. Boh stvoril svet svojím slovom.

Častokrát nám kresťanom možno ľudia hovoria: „Vy ste ďaleko od reality. Ste mimo reality.“ Ale ja sa pýtam: „Je niečo reálnejšie na tejto zemi ako Božie slovo? Je niečo skutočnejšie a mocnejšie ako Božie slovo?“

Keď si prečítaš bibliu, tú nádhernú knihu, hneď na začiatku je napísané: Na počiatku stvoril Boh nebo a zem. Tu povedal Boh: "Buď svetlo!" a bolo svetlo. (Gn 1,1.3) Svetlo, ktoré je tak obdivované, skúmané, opisované, ako rýchlo sa šíri. Predstavte si, že je to Božie slovo, ktoré stvorilo svetlo a dáva mu rýchlosť. Je to Božie slovo, ktoré stvorilo nekonečný vesmír. Vyzývam ťa: „Buď otvorený na Božie slovo, ver Božiemu slovu.“ Čím viac budeš prijímať Božie slovo, čím viac budeš veriť, dôverovať Božiemu slovu, tým viac bude tvoj život premieňaný, ozajstnejší, reálnejší. Biblia je nádherný, najkrajší denník. Tým, že prijímeš Božie slovo, berieš na seba aj zodpovednosť za Božie slovo. Na svete nie je náročnejšia osoba, aspoň ja nepoznám náročnejšiu osobu, ako Ježiš Kristus. Ježiš Kristus je veľmi účinný, ale je aj veľmi náročný.

Nezhromažďujte si poklady na zemi, kde ich moľ a hrdza ničia a kde sa zlodeji dobýjajú a kradnú. V nebi si zhromažďujte poklady; tam ich neničí ani moľ ani hrdza a tam sa zlodeji nedobýjajú a nekradnú. Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce. (Mt 6,19-21)

Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce. Ježiš hovorí: „Nezhromažďujte si poklady na zemi...“, ale v tej istej knihe je napísané, že Ježiš mal pri sebe nejaký doprovod mužov – ekonómov, účtovníkov a žien, ktoré ho podporovali, dávali mu peniaze na to, aby mohol cestovať, hlásať. A zrazu hovorí: „Nezhromažďujte si poklady na zemi... Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce.“ Toto hovorí Ježiš, ktorý príjme pozvanie k Zachejovi, k jednému z najznámejších vtedajších výpalníkov v Izraeli. Zachej ho pozýva a Ježiš ide k nemu. Ježiš hovorí o tom, že je možné zhromažďovať si poklady na zemi. Na zemi, tu kde žijeme, môžeme mať poklady. Nemyslím len na peniaze. Možno sú to aj peniaze. Môžeme si z nich urobiť poklad, na ktorom bude lipnúť moje srdce, na ktorý sa upnem celou svojou bytosťou. Tvojím pokladom na zemi môže byť sloboda, ktorú máš, užívanie si života tak, ako chceš, tvoje oblečenie. Dnes si môžeš kúpiť a hodiť na seba, čo chceš. Jedlo – môžeš ísť do obchodu a nakúpiť si nejaké maškrty, špecialitky. Tým pokladom môže byť napr.: získanie pozornosti tvojich priateľov, robenie niečoho len preto, aby ťa iní chválili, hovorili ti, aký si dobrý, šikovný, múdry, inteligentný, vzdelaný; schopnosti, kvality, tvoj čas, ktorý ti dal Boh – môžeš si hovoriť: „To je môj čas, nedám ho nikomu.“ Ale je tu Ježiš, ktorý ti hovorí: „Nezhromažďujte si poklady na zemi... Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce.“ Dal nám poklady a nehovorí: „Nezhromažďujte si“, ale hovorí: „Nezhromažďujte si ich na zemi.“ Si volaný zhromažďovať si poklady, ale zhromažďovať si ich v nebi.

Čo to znamená? Znamená to, že na zemi nemám mať nič? Ak by sme „surfovali“ po celej biblii, vidíme, že náš Boh, je Bohom prosperity. Boh chce, aby jeho ľud mal. Zakladateľ našej komunity o. Ricardo Argaňaraz definuje chudobu ako stav, ktorý neznamená nemať, ale dať. Nemôžem povedať, že Ježiš nemal, lebo Ježiš mal. Áno, v biblii je síce napísané, že Syn človeka nemá, kde by hlavu sklonil, ale mal doprovod ľudí, ktorí ho podporovali. Mohol jesť cestovať, bývať u iných. Mal, ale chudoba pre neho znamenala to, že dal. Ak si túžiš zhromažďovať poklady v nebi, znamená to pre teba nasledovné: Daj. Nerob si poklady z vecí, ktoré máš na tejto zemi. Ešte lepšie: Môžeš si robiť poklady v nebi, ak veci ktoré máš, budeš dávať iným. Ak kvality, ktoré máš, dáš iným, peniazmi, ktoré máš, pomôžeš iným, čas, odev, ktorý máš, dáš aj iným. Toto je spôsob, ako najlepšie investovať pre Božie kráľovstvo, ako je možné zhromažďovať si veci nie tu, na zemi, kde ich moľ, hrdza a neviem, čo všetko iné ničí, ale v nebi, kde budeš mať večný majetok, večné poklady. K tomu nás volá Božie slovo. Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce. Dávanie je naozaj tou najlepšou, najistejšou investíciou. Boh nás volá k tomu, aby sme mali mentalitu dávania. Zhromažďuj veci, ale v nebi. Avšak na to potrebujeme mať mentalitu, životný štýl dávania. Táto mentalita dávania je aj Božou mentalitou. V biblii je mnohokrát napísané, že Boh dáva. Keď sa hovorí o vzťahu medzi Bohom a jeho Synom, hovorí sa: Boh dal svojho Syna, neušetril ho, poslal ho. On ho dal. Keď sa hovorí o vzťahu medzi Bohom a Duchom Svätým, hovorí sa: Boh dáva Ducha Svätého. Podstata Boha je v dávaní. To je Boží štýl, Božia mentalita.

Keď sa pozrieme do biblie na Božích služobníkov, tak v 22. kapitole knihy Genezis sa píše o Abrahámovi, ktorému Boh hovorí: „Vezmi svojho syna Izáka a obetuj ho.“ (Gn 22,2) Čo robí Abrahám? Vzbúri sa? Poslúchne Boha a ide. Boh na to, aby videl, či Abrahám naozaj má vieru, hovorí: „Daj, obetuj ho.“ Abráhám ide a robí to. Vďaka tomu bol on a celé jeho potomstvo požehnané, je to tak dodnes a bude tak až do konca čias. Naopak, pozri sa, čo robí diabol. V evanjeliu podľa Jána je uvedená prvá charakteristika diabla: Zlodej prichádza, len aby kradol, zabíjal a ničil. (Jn 10,10) Prvá vec, o ktorej sa tam píše je tá, že diabol prišiel, aby kradol, bral, zhromažďoval pre seba. Naopak, Boh dáva. Má také snežné delá a strieľa to do teba. Aj ty si Boží služobník. Si volaný k tomu, aby si dával tak, ako to robia jeho služobníci. Keď sa hovorí o dávaní, zdá sa nám naše kresťanstvo úzke. Skôr než začneš dávať Bohu peniaze, alebo bratom a sestrám šaty a neviem, čo všetko, je potrebné dať Bohu seba. Ak si nedal Bohu svoje srdce, nemusíš mu dávať ani peniaze. Prvé, čo Boh od teba chce, je to, aby si mu dal svoje srdce, svoj život, celú svoju bytosť, svoje emócie, svoj rozum, svoju inteligenciu, svoje schopnosti aj neschopnosti, aby si sa mu vydal: „Bože, dávam Ti celého seba.“ Ak urobíš ten prvý, základný krok, potom môžeš ísť ďalej a dávadarcek5_400ť mu svoje peniaze, podeliť sa so svojím oblečením, s časom a so všetkým ostatným. Avšak základom je: vydať mu svoj život.

Prečo máme dávať? V 6. kapitole Matúšovho evanjelia vo verši 21 je napísané: „Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce.“ Boh nás preto volá k dávaniu, aby tvoj poklad bol v Bohu. Ešte jednoduchšie: Ak dávaš, Boh sa stáva tvojím pokladom. Volá nás k dávaniu, aby oslobodzoval naše srdce, aby nám ukázal, že nemáme lipnúť na svojej košeli. Košeľa ma nespasí. Ona nie je mojím Bohom, ale svoje srdce mám mať v Bohu, lebo mojím pokladom je On. Boh ťa preto volá dávať Mu peniaze, aby si si uvedomil, že je to On, ktorý ti ich dáva. On ti dal život . Ak stratíš Boha, stratíš všetko, ale ak stratíš napríklad zamestnanie, nestratíš Boha, nestratíš ten pravý poklad. O tom je evanjelium. Ono je aj o tom, že Ježiš ťa spasil, oslobodil, nekonečne ťa miluje, ale to nie je všetko. Evanjelium je aj o tom, že ťa Boh volá k tomu, aby si dával a keď dávaš, začínaš chápať a prežívať že jedlo, brucho, čas, zamestnanie, služba, tvoje peniaze, schopnosti a kvality nie sú tvojím Bohom. Dokonca ani tvoj partner nie je tvojím Bohom, ani ty nie si sám sebe Bohom, preto nás Boh volá k dávaniu. Ak nájdeš svoj poklad v Bohu, ostatné poklady budú hľadať teba. Matka Tereza z Kalkaty povedala: „Chudobu nestvoril Boh. Chudobu stvorilo moje a tvoje lakomstvo.“ To je svätá pravda. Boh túži po tom, aby sme dávali, aby sme takým spôsobom bojovali proti lakomstvu, aby sme pochopili, že Ježiš Kristus je náš Pán, že náš život závisí od Neho.

Ale keď dávame, dávajme s radosťou, lebo veselého darcu Boh miluje. (2 Kor 9,7). Daruj s radosťou, nie z donútenia. Je to Duch Svätý, ktorý ti dáva milosť dať. Keď dávaš z donútenia, radšej nedávaj. Keď dávaš, buď štedrý. Veď kto skúpo seje, skúpo bude aj žať; kto seje štedro, štedro bude aj žať. (2 Kor 9,6) Chceš štedro žať? Štedro sej. Boh vidí, čo je pre teba vzácne, lebo On je osoba, cíti s nami. Vie, že keď mu niečo dávaš, teba to niečo stojí, ale v tom vidno ozajstnú lásku. Nedávaj Bohu zvyšky. Daj mu to, čo ťa niečo stojí. Daj Bohu prvotinu, ale s radosťou a uvidíš, že Boh ti to vráti sedemnásobne, stonásobne. Ja som mu dal svoje predstavy, zriekol som sa nádherných vecí, ktoré som mohol mať. Dal som ich Bohu a On mi to vracia viac ako stonásobne. Len ty vieš, čo od teba Boh žiada. Môže to byť nejaká malá vec, normálne, bežné, konkrétne veci: čas, povzbudzujúce slovo, nejaké oblečenie, pozvanie niekoho chudobného k sebe na večeru. O tom je dávanie. A vtedy uvidíš, ako sa tvoj život začne meniť a objavíš, že evanjelium je niečo, čoho sa môžeš dotýkať. Je to niečo reálne, nielen napísané v biblii.

Asi pred tromi rokmi mi jeden starý dedko v San Giovanni Rotondo na otázku, čo povie na pátra Pia, odpovedal: „Vieš, páter Pio nám priniesol bohatstvo.“ Táto dedinka bola pred niekoľkými rokmi ničím. Teraz je tam hotel vedľa hotela, reštaurácia vedľa reštaurácie. Tento človek naozaj žil chudobu a pritom bol milionárom. Nezhromažďoval si peniaze na zemi, ale v nebi, tým, že dával. Mal sľub chudoby, cez jeho ruky prešli milióny, ale on dával. To je to tajomstvo, ak si chceš zhromažďovať poklady v nebi a nie na zemi.

Buď dobrý investor. Táto Božia banka neskrachuje nikdy. Tam nikdy nenastane kríza. Tam ti peniaze nikto neukradne, ani mena sa nezmení. Kurz je stále perfektný, nekolíše, takže neskrachuješ. Investuj dobre. Maj odvahu dať. Nemaj strach z toho, že Boh od teba len žiada. Nie, ak ťa On volá, aby si dal, je to preto, aby si videl, že On je tvoj Boh a dá ti ešte viac. Toto je mentalita dávania. Maj odvahu zhromažďovať pre nebo tým, že dáš. Musíš to sám vyskúšať. Ja som to skúsil: Pred desiatimi rokmi som to urobil, pokračujem v tom ďalej a som spokojný zákazník. S Bohom to funguje. Daj tak, ako to urobil Abrahám so svojím synom, lebo len tak budeš môcť vidieť, že Boh je verný a dá ti ešte viac. Nečakaj na zajtrašok, začni už dnes.


Štvrtok 29.1.2008
prednášajúci: Marcel Hakoš