Dar vysvetľovania jazykov

19. marec 2009

Je potrebné po tejto charizme túžiť, pretože táto charizma je práve pre teba. Pochádza rovno od Ducha Svätého. Duch Svätý má pre teba pripravených veľa noviniek. On je taký bohatý a štedrý, že ťa chce stále obdarovávať. Duch Svätý, ktorý je veľvyslancom Ježiša Krista, ťa chce navštíviť.

Dar vysvetľovania jazykov je schopnosť od Ducha Svätého zachytiť a vysvetliť význam modlitby v jazykoch.
Môže byť, že osoba, ktorá sa modlí v jazykoch, sama môže mať dar vysvetľovania tohto posolstva. Ďalší spôsob je taký, že jedna osoba povie odkaz v jazyku a iná osoba ho vysvetlí. To kvôli tomu, že Pán obdaruje týmto darom inú osobu. Tretí spôsob je nasledovný: Jedna osoba odovzdá posolstvo v jazykoch, iná osoba vysvetlí časť tohto posolstva a ďalšia, rovnako týmto darom obdarovaná osoba, dokončí vysvetlenie. To vysvetlenie ide stále v línii posolstva, ktoré Pán odovzdáva tým, ktorí sú zhromaždení. Odkaz v jazykoch môže byť pre celé spoločenstvo, alebo pre jednotlivé osoby. Osoba, ktorá dostáva odkaz, vníma na začiatku len prvé slovo, povie ho, po ňom nasleduje línia tohto posolstva a Duch Svätý jej dáva poznať nasledujúce slová. Vyžaduje to samozrejme odvahu a dôveru v to, že Duch Svätý takto pôsobí. Je potrebné vykročiť, povedať prvé slovo a Duch Svätý ti dá ďalšie slová, ktoré máš odovzdať. Mnohokrát chceme vedieť hneď celé posolstvo, ktoré máme povedať a to nás potom blokuje a spôsobuje v nás neistotu. Stáva sa aj to, že odkaz v jazykoch môže byť povedaný stručným spôsobom. Vo výklade jazykov je línia posolstva odovzdaná spoločenstvu. Odkaz v jazykoch môže zaznieť na modlitbovom stretnutí aj takým spôsobom, že spoločenstvo sa modlí, v istom okamihu ostanú všetci ticho a zaznie odkaz v jazykoch, ktorý je potom vyložený. 

Prečo je tento dar potrebný? Samozrejme, musíme ísť k prameňu, ktorým je pre nás Božie slovo. Je to prejav moci Ducha Svätého uprostred charizmatického spoločenstva. V štvrtom a v piatom verši druhej kapitoly prvého listu Korinťanom hovorí svätý Pavol: „Moja reč a moje ohlasovanie nespočívali v presvedčivých a múdrych slovách, ale v prejavoch Ducha a moci, aby sa vaša viera nezakladala na ľudskej múdrosti, ale na Božej moci.“ (1 Kor 2,4-5)  Duch Boží sa túži takým spôsobom prejavovať uprostred svojho ľudu. „Iba ak by aj vysvetľoval, aby sa budovala Cirkev.“ (1 Kor 14,5) Je to dar na budovanie. „Tak aj vy, keďže sa horlivo usilujete o duchovné dary, usilujte sa mať ich v hojnosti na budovanie Cirkvi. A preto ten, kto hovorí jazykmi, nech sa modlí, aby vedel aj vysvetľovať.“ (1 Kor 14,12-13) „Čo teda, bratia? Keď sa zídete, každý niečo má: dar chválospevu, náuky, zjavenia, jazykov, vysvetľovania; všetko nech je na budovanie.“ (1 Kor 14,26) Svätý Pavol hovorí, že každý niečo má. Určite niečo máš. Duchovný dar sa vždy používa len v spoločenstve.

Pre koho je tento dar? Pre teba. Ako sa môže stať tvojim? Je potrebné mať v sebe túžbu. Daj Pánovi miesto na tento dar a povedz mu: „Tu som Pane a chcem tento dar.“

Niekoľko rád, ako rásť v používaní tohto daru:
1. Aktívne kráčaj v spoločenstve s druhými. Ono ti pomôže tento dar zachytiť, otvoriť sa a bude ťa chrániť pri používaní tohto daru.
2. Neostaň s tým darom sám. Slúž ním v spoločenstve. Život modlitby: Maj starosť o to, aby si mal vzťah s Pánom.
3. Sýť sa Božím slovom – čítaj si ho, uč sa ho naspamäť, vchádzaj dovnútra Božieho slova a nechaj, aby Božie slovo vchádzalo do tvojho vnútra.
4. Zdieľaj sa so staršími, s ktorými kráčaš v spoločenstve a ktorí slúžia týmto darom. Neostaň v postoji: „Už mi to stačí.“ Duch Svätý je Duchom hojnosti, ktorý má pre teba pripravené množstvo pekných vecí a preto maj v sebe taký postoj, že chceš rásť v tomto dare. Neuspokoj sa s tým, že ti stačí to, čo už máš, ale maj v sebe hlad, lebo Duch Svätý ho určite chce naplniť.                                                                       


Štvrtok 19.3.2009
prednášajúca: Wiesia Koczulap