Duch Svätý a jeho dary

5. február 2009

Chcem hovoriť o duchovných daroch vo všeobecnosti a o Darcovi. Nie je možné oddeliť dar od Darcu. Nemáme skĺznuť k tomu, že pôjdeme za darmi. Nedá sa hovoriť o charizmách a venovať sa im bez Darcu. Duch Svätý má veľkú nošu svojich darov. On je štedrý darca a má veľa darov.

Nový zákon, špeciálne svätý apoštol Pavol, veľmi často hovorí o duchovných daroch. Hneď na začiatku štrnástej kapitoly prvého listu Korinťanom je napísané: „Usilujte sa o lásku, dychtite po duchovných daroch.“ (1 Kor 14,1) Stále v tej istej kapitole, v dvanástom verši je napísané: „Keďže sa horlivo usilujete o duchovné dary, usilujte sa mať ich v hojnosti.“ (1 Kor 14,12) Prajem ti hojnosť duchovných darov. Tam, kde je zhromaždený Boží ľud, kde sú zhromaždení tí, ktorí uverili v Krista Ježiša a v jeho živú prítomnosť, tam je Boh sám a jeho pôsobenie. Má to byť tvoje úsilie, tvoja snaha: „Chcem mať duchovné dary.“ Táto túžba je veľmi rozhodujúca. Máš vedieť, že duchovné dary, máš od Darcu – Ducha Svätého nezaslúžene. Duchovné dary nedostaneš preto, že si splnil všetky normy a máš dobrý profil. Darca dáva duchovné dary zadarmo a nie za zásluhy. Je pripravený ťa obdarovať. Hľadí na teba. Prechádza popri tebe s ponukou a ponúka ti. Božie slovo hovorí, že duchovné dary sú pre dobro iných. Príjmeš dar, je vložený do teba pre dobro iných. Hovoriť o daroch, ktoré Duch Svätý má, znamená, rozčleniť ich, pretože je iné hovoriť o charizmách a iné je hovoriť o daroch Ducha Svätého, ktorých je sedem. Nájdeš ich v knihe proroka Izaiáša: dar múdrosti, rozumu, rady, sily, poznania, bohabojnosti a bázne Božej. A spočinie na ňom duch Pánov: duch múdrosti a rozumu, duch rady a sily, duch poznania a bohabojnosti; a naplní ho bázeň pred Pánom. Nie podľa zdania očí bude súdiť, ani podľa počutia karhať, ale v pravde bude súdiť maličkých a rozhodovať priamosťou v prospech krotkých zeme.  (Iz 11,2-4) Týchto sedem darov Ducha Svätého je na osobné budovanie. Sú na to, aby si ich mal, aby boli v tebe a slúžili ti na tvojej duchovnej ceste.

Nový zákon často hovorí o charizmatických daroch a o obdarovaní. Najväčším charizmatikom, ktorý mal charizmy a tiež o nich hovoril, je pravdepodobne svätý Pavol. Nový zákon, svätý Pavol a jeho listy sú často o charizmách. Až tak často, že niektorí tvrdia, že charizmy sa viazali na prvú cirkev, na jej zrod, na prvú evanjelizáciu, na svätého Pavla a keď už bolo všetko urobené, keď bola cirkev založená, Európa zevanjelizovaná, Duch Svätý pozbieral charizmy, vložil ich do veľkej noše a povedal: „Dovidenia! Keď budem tvoriť niečo nové, opäť prídem so svojou nošou a budem rozdávať.“ Duch Svätý ich nezobral. Neboli len v nejakom čase. Hovorí sa o veľkom charizmatikovi našej doby, ktorým bol Ján XXIII. Po svojom zvolení za pápeža otvoril dvere a okná Vatikánu a hovoril o tom, že je potrebné, aby tu nanovo zavial Duch Svätý. Možno je tvoj duchovný život takým domom, v ktorom je málo života, sviežosti, čerstvosti, radosti. Skúmaj, ako je to v tvojom živote, aký je tvoj dom, keď hovorím o tom dome, ktorým si ty. Skús sa zamyslieť a ísť spolu so mnou po takej ceste. Tak ako vtedy Ján XXIII. vchádza do Vatikánu, kde stovky rokov všetko fungovalo, išlo podľa noriem, rubrík, ale on tam vojde a hovorí: „Otvorte, nech zavanie nanovo Duch Svätý. Nech tu vstúpi Duch Svätý.“ Aký je ten tvoj dom? Ako je to s tým, čo máš vo vnútri? Ako to tam vyzerá? Je tam čerstvosť, sviežosť, alebo je to také vychodené, stále rovnaké, deň po dni žiadna zmena, len tvoje úsilie, len tvoja námaha, len tvojimi silami, len čosi, čo je na tebe? Nesmrdí v tvojom duchovnom dome niečo? Nie je tam niečo také, čo by zapáchalo, v čom by bola hniloba? Ako je to s tvojím domom? Nepotrebuješ aj ty otvoriť brány, okná, otvoriť mocne svoje srdce túžiac nech príde a zaveje Duch Svätý? Všetci to potrebujeme. Buď dychtivý, maj veľkú túžbu po Darcovi a po daroch – po hojnom obdarovaní a po skúsenosti s Duchom Svätým.

Samotný grécky termín „charizma“ znamená žriedlo darov. Slovo „chris“ znamená milosť a Božia radosť. Hovoriť o charizmách, znamená hovoriť o milosti a o radosti, lebo tam, kde sú prítomné charizmy a obdarovanie nimi, tam je to aj viditeľné, tam je možné zachytiť to. Jedným zo znakov prítomnosti chariziem je radosť. Tam, kde je smútok a málo radosti, tam charizmy zomierajú. V Novom zákone je možné sa na troch miestach stretnúť s členením chariziem. Na troch miestach v Pavlových listoch sa hovorí o charizmách: „Máme rozličné dary podľa milosti, ktorú sme dostali: či už dar prorokovať v súlade s vierou, alebo dar slúžiť v službe, alebo učiť pri vyučovaní, či povzbudzovať pri povzbudzovaní. Kto teda dáva, nech dáva nezištne, kto je predstavený, nech je starostlivý, kto preukazuje milosrdenstvo, nech to robí radostne.“  ( Rim 12,6-8) Nech je radosť v tvojom srdci a v tvojom živote. Nech ťa Pán obdarí charizmami.

Jeden dostáva skrze Ducha slovo múdrosti, iný podľa toho istého Ducha slovo poznania, iný vieru v tom istom Duchu a iný v tom istom Duchu dar uzdravovať, iný schopnosť robiť zázraky, iný prorokovať, iný rozlišovať duchov, iný dar rozličných jazykov a iný vysvetľovať jazyky. (1 Kor 12,8-10)

A v Cirkvi Boh niektorých ustanovil po prvé za apoštolov, po druhé za prorokov, po tretie za učiteľov, potom sú zázraky, ďalej dary uzdravovať, pomáhať, viesť, dar rozličných jazykov. Sú vari všetci apoštolmi? Sú všetci prorokmi? Všetci učiteľmi? Robia všetci zázraky? Majú všetci dar uzdravovať? Hovoria všetci jazykmi? Vari všetci vysvetľujú? (1 Kor 12, 28-30)
V prvom liste Korinťanom objavíme tri kategórie chariziem a každá z nich má tri charizmy. Do prvej kategórie patrí: dar jazykov, dar vysvetľovania jazykov a dar proroctva. Do druhej kategórie patrí: dar viery, dar uzdravovania a dar robenia zázrakov. Poslednú trojicu tvorí: dar múdrosti slova, dar schopnosti poznávať a dar rozlišovania duchov.


Štvrtok 5.3.2009
prednášajúci: o. Milan Bednarik, predstavený Koinonie Ján Krstiteľ